آلبوم تصاوير


اوقات شرعي
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :


معرفی تالاب شادگان

تالاب شادگان در جلگه خوزستان و شمال خلیج فارس قرار گرفته است و میزبان تعداد زیادی از پرندگان کم نظیر بومی و مهاجر می باشد. این تالاب پناهگاه حیات وحش است و در کنوانسیون بین المللی رامسر نیز ثبت شده است.

تالاب شادگان با نام های دیگری چون خوردورق، دورقالفرس و فلاحیه نیز شناخته می شوند.مسیر دسترسی به تالاب شادگان: برای بازدید از تالاب شادگان باید از طریق جاده اهواز - آبادان خود را به دارخوین برسانید. از دارخوین جاده ای به سمت شرق و شهر شادگان می رود.

شهر شادگان تا سال ۱۳۲۲ فلاحیه نام داشت و پس از آن به شادگان تغییر نام داد. در کتب تاریخی آمده است که بنای شهر شادگان در زمان ساسانیان نهاده شده و در آن روزگاران مسرق نام داشته است.

رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند. طغیان کارون و مد های خلیج فارس و بارش های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند.

شادگانی که بر روی نقشه جغرافیا دیده می شود بسیار بزرگتر از تالابی است که امروز وجود دارد.

تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته است و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

مساحت تالاب شادگان که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است ۴۰۰ هزار هکتار می باشد! اما اندازه گیری سال ۱۳۸۳ مساحت تالاب را حدود ۵۴ هزار هکتار نشان می دهد!

 

 منبع اطلاعات آماری: کتاب تالاب های ایران و اطلس مناطق حفاظت شده ایران 


تکرار فصل بی‌بازگشت مهاجرت پرندگان به تالاب شادگان


تالاب شادگان این روزها در سکوتی عمیق فرو رفته است و از جای خالی پرندگانی می گوید که روزی از این محل مهاجرت کرده و دیگر به آن، باز نگشتند
تالاب شادگان روزی پناهگاه حیات وحش بوده است این تالاب در کنوانسیون بین المللی رامسر نیز به ثبت رسیده است.

نام های دیگر تالاب شادگان به نام های خوردورق، دورقالفرس و فلاحیه است.

مسیر دسترسی به تالاب شادگان برای بازدید کنندگان این تالاب، از مسیر جاده اهواز – آبادان، به دارخوین است و از دارخوین جاده ای به سمت شرق و شهر شادگان است.

رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کند.

تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته است و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

مساحت تالاب شادگان که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است ۴۰۰ هزار هکتار می باشد! اما اندازه گیری سال ۱۳۸۳ مساحت تالاب را حدود ۵۴ هزار هکتار نشان می دهد.

اسکله ای محلی در کنار روستای صراخیه قرار دارد که در آن گردشگران را با بلم های چوبی به تماشای تالاب می برند

 

کوچه پس کوچه های روستای صراخیه در میان آب است اما نبود امکانات لازم این مکان حداقل امکانات را برای گردشگران تالاب ندارد.

سال هاست که هر آنچه از خوزستان مهاجرت می کند فصل مهاجرتش طولانی می شود و یا شاید ابدی.

سال ها پیش، جنگ فصل مهاجرت را برای شهر های جنوب خوزستان تعریف کرد، همه گفتند کوتاه است می روند و برمی گردند.

برخی ماندند و با خاک عجین شدند و برخی دیگر مهاجر شدند و رفتند، فصل رفتن بی پایان همشهریان جنوب قصه شهر بی شهروند است که در جای جای خوزستان تکرار می شود.

جنگ که تمام شد خیلی ها نیامدند و در شهر های خوش آب و هوای دیگرکشور ماندگار شدند.

فصل مهاجرت برای شهر های جنوب چهار فصل تکرار دارد، فصل بی بازگشت مهاجرت هر سال پررنگ تر می شود.

برای بازگشتن بهانه ای لازم است، که حجم بزرگ کاستی ها و نبود امکانات بهانه ای برای رفتن بی بازگشت مهاجران شده است، نه امکاناتی که آنها را نگه دارد، که دل خوشی که آنها را برگرداند.

حادثه این است که خانه های ویران شهر توانایی برگرداندن مهاجران جنگ را نداشتند.

این روزها نیز، فصل رفتن پرندگان مهاجر تالاب شادگان اینگونه است، فصل مهاجرت که رسید همه ی پرندگان مهاجر رفتند ولی فصل بازگشت آنها که رسید فصل بی بازگشت مهاجرت آغاز شد.

این بار تالاب شادگان، فصل بی بازگشت پرندگان مهاجر را شاهد است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان با تشریح کمبود و نواقصی که سببب مهاجرت بی بازگشت پرندگان شده است، گفت:هر چند برای احیا و نگهداری تالاب شادگان کم کاری شده است اما همچنان مشکل تامین آب این تالاب نیز وجود دارد و سبب نابودی برخی گونه های وحشی پرندگان این تالاب شده است، ولی تلاش می شود با برنامه ریزی و جذب حمایت مالی، مشکلات این تالاب رفع شود


  

رویدادهای مهم


شنبه 25 مرداد 1399


تعداد بازديد اين صفحه: 4553
تعداد بازديد کنندگان سايت: 28980842 تعداد بازديد زيرپورتال: 540869 اين زيرپورتال امروز: 527 سایت در امروز: 22290 اين صفحه امروز: 4